Jak dobrać okulary i oprawki?

Zakup okularów – zwłaszcza po raz pierwszy – to nie lada wyzwanie. Jak spośród niemal niekończącej się liczby wzorów i modeli wybrać te idealne? Jak dopasować je do różnych stylizacji? Jakie oprawki wybrać? Pytań, które trzeba zadać sobie przed zakupem, jest naprawdę wiele.

Jakie okulary wybrać?

Oferta salonów optycznych jest ogromna

Przed wyborem konkretnego modelu warto zastanowić się, jak często w ciągu dnia i w jakim celu będą nam służyć okulary. Czy mają to być okulary do ciągłego noszenia, czy może tylko do używania od czasu do czasu, na przykład podczas czytania czy korzystania z komputera? Warto zwrócić uwagę właśnie na tę kwestię. Okulary do noszenia na co dzień muszą być lekkie, wygodne i nie powodujące dyskomfortu podczas użytkowania. Noszone przez cały dzień nie powinny powodować bólu, na przykład w okolicy nosa, na którym będą się opierać. Okulary do czytania czy pracy przy komputerze powinny być natomiast odporne na wielokrotne zdejmowanie i zakładanie. Mogą więc być nieco bardziej masywne, ale przy tym wciąż powinny być komfortowe i wygodne w użytkowaniu.

Kolorystyka, fason i kształt to już natomiast kwestia bardzo indywidualna. Koniecznie należy zmierzyć kilka różnorodnych modeli, bo może okazać się, że to właśnie model, który na pierwszy rzut oka nie był pierwszym wyborem, okaże się tym idealnie dopasowanym do kształtu twarzy.

Kolorystyka oprawek będzie zależeć od upodobań, kolorystyki garderoby i stylu ubrań, które nosimy na co dzień.

Przed wyborem konkretnego modelu warto zastanowić się, jak często w ciągu dnia i w jakim celu będą nam służyć okulary

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Kupując okulary oprawki to nie jedyna kwestia, na jaką powinniśmy zwrócić uwagę. Równie ważne są też szkła, czyli soczewki, jakie znajdą się w oprawkach. Optyk czy optometrysta z pewnością pomoże dobrać takie, które będą najwygodniejsze w codziennym użytkowaniu.

Mogą to być na przykład:

  • soczewki szklane, plastikowe bądź poliwęglanowe,
  • soczewki z powłoką antyrefleksyjną,
  • soczewki z filtrem UV,
  • soczewki z filtrem światła niebiesko-fioletowego,
  • soczewki z filtrem polaryzacyjnym,

bądź jeszcze inne soczewki, dopasowane do indywidualnych potrzeb i wymagań.

Oferta salonów optycznych jest ogromna. Wśród bogatego wachlarza oprawek, z pewnością każdy znajdzie model okularów dopasowanych do własnych potrzeb. Warto dokładnie przemyśleć zakup i zastanowić się, jakie okulary będą najlepiej pasowały do naszej garderoby i stylu życia – taka decyzja to przecież z reguły zakup na kilka lat. Można też rozważyć wybór kilku par na różne okazje i do różnych stylizacji – łatwiej wtedy będzie urozmaicić swój wygląd i zmienić od czasu do czasu swój styl.