Halloween

hallowpsd

Dla jednych element pogaństwa dla innych dzień zabawy. Wiodącym elementem, który nijako symbolizuje dzisiejsze Halloween jest wydrążona dynia. 

Co w tym złego? – przecież nawet w programach telewizyjnych dla dzieci oraz na stronach internetowych poświęconych wychowywaniu dzieci dokładnie opisuje się jak ową dynie przygotować i jak wspaniale przy tym można się bawić. A co zrobić z wydrążoną dynią? Oczywiście należy włożyć do jej środka świeczkę i postawić w widocznym miejscu – tyle nas przecież pracy kosztowała :)

Halloween jest po Bożym Narodzeniu zarówno najbardziej popularnym jak i dochodowym świętem. W 2014 szacuje się, że przeciętny obywatel USA wyda około $77.52. Biorąc pod uwagę, że w USA żyje (oficjalnie ;) ) ponad 318 milionów obywateli jest to zawrotna suma.

Może warto przytoczyć kilka ciekawostek związanych z tym właśnie dniem .

Największa dynia pochodzi ze Szwajcarii i waży 1053,5 kilograma :)

halloween-ciekawostki-2

 

Geneza Halloween nie jest do końca znana. Może nią być rzymskie święto na cześć bóstwa owoców i nasion (Pamony) lub celtycki obrządek Samhain, podczas którego żegnano lato, witano zimę oraz obchodzono święto zmarłych. Nazwa Halloween jest najprawdopodobniej skróconym All Hallows’ E’en, czyli wcześniejszym „All Hallows’ Eve” – wigilia Wszystkich Świętych.

halloween-ciekawostki-3

 

 

 

Rzadko zdarza się, aby podczas Halloween wystąpiła pełnia księżyca. Najbliższe takie wydarzenie nastąpi w 2020 roku. Wcześniej taka sytuacja miała miejsce m.in. w 1925, 1944, 1955 i 1974 r.

halloween-ciekawostki-6

 

Do najpopularniejszych zabaw w Halloween zalicza się między innymi zabawa cukierek albo psikus (ang. trick or treat). Dzieci chodzą z pojemnikami na cukierki po okolicy i odwiedzają mieszkańców. Gdy ktoś nie chce dać cukierka otrzymuje od dzieci w zamian psikusa.

 

Children Trick-or-treating

 

Halloween dzieci i dorośli przebierają się za potwory, takie jak wampiry, duchy czy czarownice. Kostiumy są również oparte na postaciach z telewizji. Pierwsze kostiumy na Halloween pojawiły się w 1930 roku.

A wy jak obchodziliście Halloween? 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>